Z tego artykułu dowiesz się:
Kastracja jest inwazyjnym zabiegiem chirurgicznym, który ma wielu zwolenników, jak i przeciwników. Warto zapoznać się z najważniejszymi wadami i zaletami tej operacji.
Czy powinno się kastrować psa?
Celem kastracji psa jest między innymi zapobieganie niekontrolowanemu rozmnażaniu, co wpływa na ograniczenie bezdomności wśród czworonogów. Zabieg wykonywany jest również ze względu na zmniejszenie ryzyka wystąpienia groźnych chorób. Jednak trzeba liczyć się z tym, że kastracja psa jest nieodwracalnym zabiegiem i może wywołać różne nieprzyjemności związane z rekonwalescencją, co więcej mogą też wystąpić niepożądane skutki zdrowotne.
Warto odpowiedzieć na te pytania przed decyzją o kastracji:
Czy pies rzeczywiście ma częstą styczność z sukami?
Czy stan jego zdrowia jest zagrożony?
Czy jego agresywne zachowania można zmniejszyć w jakiś inny sposób?
Należy tutaj zaznaczyć, że każdy pies jest inny, więc nie można jednoznacznie powiedzieć, że kastracja jest mu potrzebna. W każdym przypadku powinno się dokładnie przeanalizować plusy i minusy tego zabiegu, a nawet skonsultować chęć kastracji psa z lekarzem weterynarii.
WIĘCEJ O KASTRACJI PSA
- Czym jest kastracja chemiczna psa i czy jest bezpieczna?
- W jakim wieku kastrować psa? Kastracja a zachowanie psa
Jakie są minusy kastracji psa
Przed podjęciem decyzji o kastracji psa warto zapoznać się z minusami tego zabiegu. Wśród nich można wyróżnić na przykład:
➖ ryzyko wynikające z operacji (w trakcie, jak i po zabiegu mogą wystąpić: niepożądane reakcje na znieczulenie, krwotok lub infekcja rany pooperacyjnej);
➖ zmianę zachowania lub charakteru psa – co nie zawsze jest pożądane przez właścicieli;
➖ zwiększone ryzyko otyłości (po zabiegu u psa zmienia się metabolizm, przez co może on być skłonny do przybierania na wadze), a co za tym idzie zmiana sylwetki;
➖ możliwość zmiany struktury lub gęstości sierści;
➖ możliwość pojawienia się problemu z nietrzymaniem moczu;
➖ zwiększone ryzyko wystąpienia niedoczynności tarczycy, schorzeń układu kostnego, zakażeń dróg moczowych, naczyniakomięsaka serca i śledziony.
Pamiętaj …
Wymienione minusy kastracji psa są tylko przykładami. Oczywiście mogą one wystąpić, ale nie u każdego czworonoga. Przed podjęciem decyzji o tej operacji warto skonsultować się z lekarzem weterynarii, który dokładnie omówi cały zabieg i jego wpływ na konkretnego psa.
Nasze placówki weterynaryjne są w Krakowie, Bielsku-Białej, Skoczowie, Jaworzu
Plusy kastracji psa
Do głównych plusów kastracji psa zaliczyć można między innymi:
➕ zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób, takich jak na przykład przerost prostaty, choroby jąder czy też niektóre nowotwory;
➕ utrzymanie kontroli nad populacją, zapobieganie niekontrolowanemu rozmnażaniu się czworonogów, co z kolei ogranicza ilość niechcianych psów;
➕ zmniejszenie ryzyka ucieczki (pies po kastracji zdecydowanie mniej interesuje się suczkami, także w okresie cieczki);
➕ zmniejszenie agresji i poprawienie relacji z innymi psami (kastracja może wpłynąć na zmniejszenie zachowań agresywnych w stosunku do innych zwierząt, jak i do ludzi);
➕ zmniejszenie występowania niepożądanych zachowań seksualnych (kastracja może ograniczyć uciążliwe napastowanie innych zwierząt czy też przedmiotów);
➕ kontrolowanie oznaczania terenu moczem (po kastracji kontrola jest zdecydowanie łatwiejsza, dzięki czemu można utrzymać czystość w swojej okolicy);
➕ ułatwienie sprawowania opieki nad psem i dbania o jego zdrowie (po kastracji pies zachowuje się spokojniej, dzięki czemu ryzyko wszelkich urazów, jak i różnych dolegliwości zdrowotnych zdecydowanie maleje).
Tak, jak w przypadku minusów kastracji należy tutaj zaznaczyć, że plusy tego zabiegu mogą się różnić w zależności od rasy, wieku i charakteru czworonoga.
Co się dzieje z psem po kastracji?
Po kastracji psa można zauważyć, że będzie on próbował drapać, gryźć lub lizać miejsce pooperacyjne. Problemem będzie ogólny dyskomfort zwierzęcia związany z gojącą się raną i nałożonymi szwami.
Można także zauważyć złe samopoczucie, co jest normalnym zjawiskiem, ze względu na zachodzące w jego organizmie zmiany hormonalne. Pies może być senny, osowiały, a nawet może stracić apetyt. Dlatego warto w tym czasie szczególnie zadbać o komfort i wygodę swojego pupila, między innymi przygotować mu spokojne i ciche miejsce do rekonwalescencji.
Pamiętaj…
Jeśli u psa wystąpią drgawki, znaczne osłabienie, wymioty czy mocne krwawienie z rany, to trzeba niezwłocznie udać się z nim do lekarza weterynarii.
Kolejną zmianą po kastracji jest spowolnienie metabolizmu, co może doprowadzić do tycia zwierzaka. Zachowanie psa zacznie się zmieniać, stanie się on spokojniejszy, mniej agresywny. Jednak trzeba tutaj zaznaczyć, że nie u każdego czworonoga zmiany będą znaczące, ponieważ na jego zachowanie najbardziej wpływają uwarunkowania genetyczne, jak i otoczenie, w którym był on hodowany i w którym aktualnie przebywa.
Kastracja psa ma wiele plusów, ale i minusów. Podejmując decyzję o jej wykonaniu, należy dokładnie przeanalizować jej konieczność pod kątem konkretnego czworonoga.
DALSZA LEKTURA