Rozród psów i kotów
Rozród psów i kotów to intensywnie rozwijająca się dziedzina. W związku z rosnącymi potrzebami hodowców przedstawiamy Państwu kompleksową ofertę, która pozwoli na prawidłowe prowadzenie hodowli zwierząt towarzyszących. W Polsce pojawia się coraz więcej hodowli zwierząt rasowych, przez co zapotrzebowanie na profesjonalną opiekę ginekologiczną również wzrasta.
Jak rozpoznać, że Twój pupil jest chory?
Najczęściej towarzyszące choroby, które powinny zaniepokoić właściciela
Rozród zwierząt towarzyszących bez zapewnienia odpowiedniej opieki weterynaryjnej może spowodować wiele kłopotów. Efekty zaniedbań w obszarze wykonywania badań profilaktycznych i odpowiedniego planowania rozrodu mogą przejawiać się pod postacią niepłodności, pustego krycia i poronień. Brak opieki ginekologiczno-położniczej w rozrodzie zwierząt może także być przyczyną trudności z odchowaniem miotu- młode rodzą się słabe, obciążone wadami genetycznymi oraz wysokim poziomem śmiertelności.
Kiedy Twój pupil potrzebuje pomocy specjalisty?
Każdy pies lub kot przeznaczony do rozrodu powinien zostać poddany kompleksowej diagnostyce. Misją odpowiedzialnego hodowcy powinno być rozważne planowanie krycia, tak aby planowany rozród odbył się w sposób bezpieczny dla zwierząt, a powołany do życia miot był silny, zdrowy i zgodny ze wzorcem rasy.
Profilaktyka
Podstawowym elementem profilaktyki rozrodu zwierząt towarzyszących jest skrupulatne planowanie krycia. Hodowca we współpracy z lekarzem weterynarii powinien dokonać analizy rodowodów pary hodowlanej po to, aby wykluczyć występowanie chorób genetycznych. Bardzo ważne jest także sprawdzenie liczby dokonanych kryć przez reproduktora oraz przeanalizowanie stanu zdrowia jego potomstwa. Samica także powinna przejść szereg badań przygotowawczych. W trosce o uniknięcie chorób wenerycznych hodowcy często wybierają także zapłodnienie poprzez sztuczną inseminację. Jest to szczególnie pomocne szczególnie w przypadku samic, które wykazują agresję w stosunku do samców i nie wykazują odruchu tolerancji.
Nagłe przypadki
Ciąża u zwierząt towarzyszących jest obarczona ryzykiem wystąpienia licznych chorób. Jak rozpoznać nieprawidłowości i kiedy zgłosić się do kliniki weterynaryjnej?
Herpeswirus typu I
Wirus jest odpowiedzialny za wysoką śmiertelność miotu. U dorosłych psów zakażenie objawia się kichaniem, zapaleniem rogówki, zakażeniem pochwy oraz wysiękiem z oczu i nosa. Wirus przenika przez łożysko i może spowodować nawet 100% śmiertelności wśród szczeniąt. W celu uniknięcia takiego przebiegu choroby, samica powinna zostać dwukrotnie zaszczepiona podczas trwania każdej ciąży.
Brucella canis
Jest to choroba bakteryjna, która zagraża efektywnemu rozrodowi psów i pozostaje niebezpieczna także dla ludzi. Do zakażenia dochodzi poprzez kontakt z płynami ustrojowymi nosiciela. Objawy zakażenia brucella canis to obrzęk i zapalenie skóry moszny, zapalenie jąder, niepłodność, zapalenie kości i szpiku, a także niedowład kończyn.
Poronienia
Zarówno u psów, jak i u kotów za większość poronień odpowiadają choroby zakaźne. Ponadto u obu gatunków istnieje ryzyko wystąpienia problemów ze zbyt niskim poziomem wapnia (tężyczka). Koty dotknięte tym problemem są pobudzone, rozdrażnione i wykazują uogólniony niepokój. Mogą pojawić się również drgawki. Skutkiem zaniedbania w tej kwestii może być śmierć ciężarnej samicy i nienarodzonego potomstwa.
co wchodzi w zakres naszych usług
Jakie usługi i badania wykonujemy w tym zakresie?
W trosce o bezpieczeństwo czworonożnych pacjentów i ich potomstwa, oferujemy hodowcom kompleksowe usługi wspomagające rozród i prawidłową opiekę nad miotem. Dokładamy wszelkich starań, aby nasza wiedza była ciągle aktualizowana. Dysponujemy najnowszym sprzętem i wieloletnim doświadczeniem z zakresu wspomagania hodowców.
Stosujemy skuteczne metody wyznaczania dni płodnych u samic. Połączenie metod: progesteronowej i cytologicznej pozwala nam nie tylko wyznaczyć właściwe dni krycia z ogromną dokładnością, ale także prawidłowo zdiagnozować zaburzenia rozrodu. Oznaczamy profil hormonalny samicy. Wykonujemy szereg niezbędnych badań biochemicznych i mikroskopowych, w tym także cytologię pochwy.
Dysponujemy efektywnymi metodami pozyskiwania nasienia od reproduktorów i dokonywania sztucznej inseminacji u samic. Jest to rozwiązanie licznych problemów, z jakimi borykają się hodowcy chcący uzyskać miot o określonych cechach pochodzący od wartościowych genetycznie rodziców. Przy wyborze naturalnego krycia lekarz weterynarii może udzielić praktycznych wskazówek, które ułatwią przeprowadzenie procesu.
Informacją szczególnie ważną dla hodowców jest liczebność miotu. W naszych placówkach potwierdzamy obecność ciąży za pomocą USG po 24. dniu ciąży oraz za pomocą RTG po upływie 45 dni od zapłodnienia. Za pomocą zdjęcia rentgenowskiego jesteśmy w stanie pozyskać informacje na temat liczebności miotu.
Nasze placówki to miejsca, w których samica może w komfortowych warunkach przywitać swoje potomstwo. Oferujemy profesjonalną pomoc przy porodzie siłami natury. Dysponujemy także niezbędnym sprzętem oraz wiedzą, które są niezbędne do wykonania cesarskiego cięcia.
Niezależnie od gatunku, samica po porodzie powinna zostać objęta szczególną opieką. Istotne jest nie tylko zapewnienie komfortowych warunków bytowych oraz wysoce jakościowego pożywienia. Dysponujemy płynami infuzyjnymi, nićmi do podwiązywania pępowiny, glukozą, lekami poprawiającymi krzepnięcie krwi oraz linią tlenową. Młode urodzone poprzez cesarskie cięcie wymagają opieki lekarskiej i pomocy przy rozpoczęciu samodzielnego oddychania. Kontrolujemy także masę urodzeniową młodych, napięcie mięśniowe oraz odruch szukania.
Zapewniamy optymalne warunki poporodowe i kompleksową opiekę dla matki i całego miotu. Hodowcy mogą liczyć na wsparcie naszych specjalistów również w kwestii odchowu młodych. Ustalamy indywidualny kalendarz odrobaczania i szczepień. Monitorujemy rozwój i stan zdrowia miotu. Przekazujemy informacje na temat prawidłowego żywienia i zasad higieny. Informujemy o konieczności wykonywania badań profilaktycznych i uświadamiamy hodowców na temat obciążeń genetycznych danej rasy.
Zajmujemy się również leczeniem nieprawidłowości takich jak ciąże urojone, ropomacicza, guzy listwy mlecznej, czy niepłodność. Oferujemy kompleksową opiekę nad ciążą od etapu jej planowania aż po narodziny miotu oraz sprawowanie prawidłowej opieki nad nim. W naszych działaniach nie pomijamy także andrologii- czyli męskiej strony rozrodu. Sprawdzamy jakość nasienia oraz wykonujemy kontrolne badania narządów rozrodczych.
Zadbaj o zdrowie pupila!
Zarezerwuj wizytę on-line
Adres:
ul. Słoneczna 118,
43-384 Jaworze
Adres:
ul. Targowa 26,
43-430 Skoczów
Adres:
Dojazdowa 7,
43-300 Bielsko-Biała
Adres:
ul. Balicka 35,
30-149 Kraków
Adres:
ul. Paderewskiego 28G,
43-330 Wilamowice
Nasze placówki
Oferujemy szeroki zakres usług, które dotyczą diagnostyki, profilaktyki i leczenia weterynaryjnego.
Do odwiedzania naszych placówek także zapraszamy pacjentów z:
Jaworze, Skoczów, Bielsko-Biała, Dębowiec, Cieszyn, Czechowice-Dziedzice, Ustroń, Wisła, Strumień, Pawłowice, Żywiec, Kęty, Andrychów, Pszczyna, Oświęcim, Szczyrk, Milówka, Węgierska Górka, Kozy, Kobiernice, Porąbka, Wilkowice, Bystra, Buczkowice, Bestwina, Wilamowice, Brzeszcze, Goleszów, Istebna, Jasienica, Biery, Mazańcowice, Górki Małe, Górki Wielkie, Międzyrzecze, Chybie.
Lekarze
Nasi lekarze
Zuzanna Opyrchał
Lek. wet.
Marta Rus
Lek. wet. Specjalista chorób psów i kotów.
Kamil Baczyński
Lek. wet.
Karolina Brenskott-Anyu
Lek. wet.
Katarzyna Czarny
Lek. wet.
Magdalena Tomasikiewicz
Lek. wet.
Marta Waga
Lek. wet. Specjalista radiologii weterynaryjnej.
Sylwia Piątkowska
Lek. wet. Specjalista chorób psów i kotów.
Joanna Springer
Lek. wet.
Dominika Konarska
Lek. wet. Specjalista Chorób Zwierząt Nieudomowionych.
Elżbieta Kubica
Lek. wet.