Z tego artykułu dowiesz się:
Jak wygląda ciąża u naszych psich pupili, jak ją rozpoznać oraz „ile czasu pies chodzi w ciąży” to jedne z najczęstszych pytań dotyczących rozrodu zadawanych przez właścicieli w gabinecie weterynaryjnym. W niniejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania oraz pokrótce przedstawimy jak rozpoznać zbliżający się poród oraz jak się do niego przygotować.
Kiedy suczka może zajść w ciążę i ile trwa ciąża u psa
Suczki mogą zajść w ciążę, gdy osiągną dojrzałość płciową. Ma to miejsce u mniejszych ras między 6 a 15 miesiącem życia, natomiast psy dużych ras dojrzewają później, nawet w 24 miesiącu życia. W tym okresie należy spodziewać się pierwszej cieczki u naszej suczki (krwisty wypływ z pochwy).
Pomimo tego, iż niektóre suczki osiągają gotowość do rozmnażania dość wcześnie (wspomniane wcześniej psy małych ras), optymalnym wiekiem suczki do rozrodu jest okres między 2 a 6 rokiem życia.
Psy nie przechodzą „menopauzy”, co oznacza, że mogą zajść w ciążę przez cały okres życia. Jednak już powyżej 7 roku życia znacząco wzrasta prawdopodobieństwo wystąpienia wrodzonych wad rozwojowych w szczeniąt oraz zaistnienia problemów w przebiegu porodu (tzw. ciężki poród).
Ciąża u psa trwa zazwyczaj 56 do 65 dni.
Jej początek można obliczyć na podstawie daty krycia, za pomocą oznaczania poziomu hormonów we krwi lub dzięki badaniom cytologicznym.
Jednak powyższe metody sprawdzają się najczęściej przy planowanym rozrodzie psów. W innym przypadku czyli przy nieplanowany kryciu, mamy możliwość określenia wieku płodów przy pomocy USG. W czasie badania lekarz może określić również z dużym prawdopodobieństwem ile będzie szczeniąt i za ile dni wystąpi poród.
Jak rozpoznajemy ciążę u psa
Istnieje kilka metod , które nam to umożliwiają :
- Lekarz może stwierdzić ciążę podczas omacywania brzucha, jednak metody tej można użyć dopiero po ponad miesiącu od krycia i jest to badanie wstępne, po którym powinno się potwierdzić ciążę bardziej precyzyjnymi metodami
- Badanie radiologiczne – możemy go użyć od 45 dnia ciąży (gdyż po tym okresie kości płodów ulegają mineralizacji, dzięki czemu stają się widoczne w RTG). Metoda ta pozwala nam również dokładnie określić ilość szczeniąt w miocie
- Badanie USG – w praktyce weterynaryjnej wykonujemy to badanie od 26-28 dnia ciąży. Dzięki niemu możemy także zbadać żywotność płodów oraz, jak już wcześniej wspomniano, określić wiek płodów i ilość dni pozostałych do porodu
- Badanie poziomu hormonu relaksyny – stosowane po około 25 – 30 dniach od zapłodnienia.
Opieka nad ciężarną suczką
Należy zadbać o prawidłowe odżywianie naszej suczki podczas ciąży, gdyż jest to wymagający okres dla jej organizmu. Suka nie powinna być przekarmiana, ponieważ otyłość negatywnie wpływa na przebieg porodu. Nie możemy też doprowadzić do jej niedożywienia, dlatego że może to skutkować trudnościami porodowymi i urodzeniem słabych szczeniąt.
Podczas pierwszego miesiąca ciąży możemy żywić naszą suczkę w taki sam sposób jak przed ciążą ( jeżeli była to dieta zbilansowana zarówno pod względem ilościowym jak i jakościowym). Natomiast od 2 miesiąca warto stosować karmy specjalnie przeznaczone dla psów ciężarnych i karmiących, ponieważ są to pokarmy, w których składniki pokarmowe są dobrane w sposób zapewniający pokrycie zapotrzebowania energetycznego suki oraz rozwijających się szczeniąt. Wiele firm posiada w swojej ofercie tego typu karmy, zarówno w postaci suchej, jak i mokrej. Należy jednak pamiętać, że podczas ciąży rosnące płody powodują powiększanie się macicy, która uciska na pozostałe narządy jamy brzusznej, w tym przewód pokarmowy, dlatego dzienną dawkę żywieniową warto podzielić na kilka mniejszych porcji.
Aktywność fizyczna powinna zostać zachowana, aby utrzymać naszą ciężarną pupilkę w dobrej kondycji, co ma pozytywny wpływ na przebieg porodu. Zalecamy jednak ograniczenie intensywności tego wysiłku, ponieważ powiększająca się macica uciska nie tylko na narządy jamy brzusznej, ale również wywiera nacisk na organy klatki piersiowej, takie jak płuca. Powoduje to zmniejszenie wydajności fizycznej naszego zwierzęcia.
Właściciele często pytają o możliwość szczepienie podczas ciąży. Można przeprowadzić szczepienie profilaktyczne ciężarnej suki, jednak dopiero po 35 dniu ciąży oraz stosujemy w tym celu tzw. szczepionki inaktywowane, zabite, przy których nie istnieje ryzyko rozwoju choroby.
Przygotowanie do zbliżającego się porodu
Około 2 tygodni przed porodem warto przygotować dla suki ciche, ciepłe, komfortowe miejsce, w którym może ona odpoczywać, mieć czas do przyzwyczajenia się do niego oraz adaptacji jej organizmu do drobnoustrojów znajdujących się w tym środowisku.
Należy zadbać o odpowiednią temperaturę tego miejsca, gdyż po urodzeniu szczenięta nie są jeszcze w stanie samodzielnie utrzymać odpowiedniej temperatury ciała – do 4 dnia życia noworodków powinniśmy zapewnić temperaturę ok. 32,5°C w miejscu przebywania noworodków, a następnie stopniowo ją obniżać.
Kolejnym elementem przygotowania suki do porodu u ras z dłuższym włosem jest przystrzyżenie włosów w okolicy sutków, warg sromowych oraz wewnętrznej powierzchni ud (powoduje to mniejsze zabrudzenie sierści suki podczas porodu oraz ułatwia noworodkom ssanie mleka) oraz na tydzień przed spodziewanym porodem mierzenie temperatury wewnętrznej suki (spadek temperatury występuje na 24-36 godzin przed wyszczenieniem).
Objawy zbliżającego się porodu
Należą do nich :
- Niepokój, szukanie odosobnionych miejsc, budowanie „gniazda”, spadek apetytu, wymioty, zianie, dreszcze
- Wylizywanie sromu, wypływ śluzowy z pochwy
- Na 2 do 7 dni przed porodem w gruczole sutkowym pojawia się mleko
Podsumowanie
Istnieje kilka metod, dzięki którym możemy rozpoznać ciążę u suczki. Po jej stwierdzeniu należy otoczyć naszego psiaka szczególną opieką. Należy mieć na uwadze, że odżywianie czy ruch w czasie ciąży wpływają na przebieg porodu oraz na stan nowonarodzonych szczeniąt.