Behawiorysta dla psa i kota
Borykasz się z problemami ze swoim pupilem? Chcesz przyjąć nowe zwierzę do rodziny i uniknąć błędów wychowawczych? Jeżeli szukasz specjalisty, który zajmuje się pracą nad emocjami i zachowaniami zwierząt, porada behawiorysty jest doskonałym rozwiązaniem.
Korzystając z usług i pomocy kliniki weterynaryjnej Lux-Vet masz możliwość skorzystania z pomocy behawiorysty zarówno w naszej przychodni weterynaryjnej w Krakowie, jak i w klinice w Bielsku-Białej.
Jak wygląda praca z behawiorystą dla psa i kota?
Proces pracy z behawiorystą zaczyna się od konsultacji, podczas której specjalista ocenia sytuację, obserwuje zwierzę oraz rozmawia z właścicielem. Następnie behawiorysta opracowuje indywidualny plan terapii, który może obejmować różnorodne metody, takie jak trening pozytywnym wzmocnieniem, techniki relaksacyjne czy modyfikacja środowiska. W trakcie terapii behawiorysta monitoruje postępy zwierzęcia i w razie zaistnienia takiej potrzeby, dostosowuje obrany plan i dodaje do niego kolejne elementy. Ważną rolę odgrywa również oczywiście także współpraca i zaangażowanie właściciela, który musi konsekwentnie stosować się do zaleceń specjalisty, aby osiągnąć trwałą poprawę zachowania swojego pupila.
Behawiorysta dla psa i kota — kim jest i czym się zajmuje?
Behawiorysta jest nazywany także zoopsychologiem lub psychologiem zwierzęcym.
Wykazuje się wiedzą z wielu dziedzin, wśród których znajdziemy: medycynę weterynaryjną, biologię, psychologię oraz etologię. Krótko mówiąc, behawiorysta zwierzęcy to osoba, która przeprowadza terapię zachowań, rozpoznając ich przyczynę i odpowiednio dobierając metody korygujące niechciane reakcje.
Psi psycholog – specjalista w dziedzinie zachowania psów
Psi psycholog to osoba, która specjalizuje się w pracy z psami, analizując ich zachowania i emocje. Dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu, psi psycholog potrafi zidentyfikować przyczyny problemów behawioralnych u psów, m.in. takich jak agresja, lęk czy nadmierna pobudliwość. Następnie dobiera odpowiednie metody terapeutyczne i techniki wychowawcze, aby pomóc właścicielom w poprawie relacji ze swoim czworonożnym przyjacielem. Współpraca z psim psychologiem może być nieoceniona w przypadku psów z traumami czy trudnościami adaptacyjnymi.
Jak rozpoznać, że twój pupil potrzebuje pomocy?
Udaj się do behawiorysty ze swoim psem, jeżeli:
- pupil pod Twoją nieobecność demoluje mieszkanie, niszczy rzeczy lub nieustannie szczeka
- wykazuje nadmierną agresję w stosunku do ludzi lub zwierząt
- boi się obcych
- notorycznie ucieka
- ma problemy z załatwianiem się podczas spacerów
- nie chce chodzić na smyczy
- ma problemy ze snem
Niektóre problemy z zachowaniem zwierząt są proste do wyeliminowania. Właściciel może spróbować samodzielnie się z nimi uporać. Jednak jeśli to nie przyniesie efektów w krótkim czasie należy zaczerpnąć porady fachowca.
Z jakimi zwierzętami pracuje behawiorysta?
Lux-Vet to przychodnia weterynaryjna, która zapewnia swoim klientom kompleksowe usługi na najwyższym poziomie. Behawiorysta w naszej przychodni pracuje zarówno z psami, jak i z kotami, które potrzebują pomocy z zakresu psychologii weterynaryjnej.
Kiedy Twój pupil potrzebuje pomocy behawiorysty?
Pomoc behawiorysty przyda się również wtedy, kiedy planujesz powiększenie domowego stada i chcesz, aby relacje pomiędzy zwierzętami były prawidłowe – pomożemy prawidłowo wprowadzić nowego pupila do stada. Jeżeli opiekujesz się więcej niż jednym zwierzęciem i pomiędzy pupilami zaczyna dochodzić do konfliktów, również skorzystaj z porady. Warto rozważyć wizytę u psychologa zwierzęcego, jeżeli w rodzinie ma pojawić się dziecko.
Kiedy zaczerpnąć porady behawiorystycznej:
- pomimo prawidłowych wyników badań zwierzę załatwia się poza kuwetą,
- niszczy meble,
- wykazuje nadmierną agresję,
- zachowanie pupila uległo zmianie i budzi Twój niepokój.
Konsultacja u behawiorysty psów i kotów
Jak przebiega spotkanie z behawiorystą?
Pierwsza konsultacja behawiorystyczna trwa zazwyczaj 1-3 godzin i przyjmuje formę wywiadu. Specjalista poznaje zwierzę, zwyczaje opiekunów oraz problem, w którego rozwiązaniu ma pomóc. Spotkanie odbywa się w miejscu dostosowanym do potrzeb zwierzęcia, tak aby maksymalnie obniżyć poziom stresu. Na podstawie obserwacji i wyników wywiadu specjalista opracowuje plan działania. Walkę z niepożądanymi zachowaniami wspomagają treningi odbywające się pod okiem specjalisty.
Jak przygotować się na spotkanie?
- Zanim udamy się do zoopsychologa, warto najpierw wykonać komplet badań weterynaryjnych, które dadzą pewność, że zmiana zachowania zwierzęcia nie ma podłoża chorobowego.
- Warto zadbać o to, aby spotkanie odbyło się w miejscu, w którym zwierzę czuje się bezpiecznie. Właściciel może przygotować nagrania, które obrazują problemowe zachowania czworonoga.
- Ważne, aby przed wizytą zwierzę mogło zaspokoić swoje potrzeby fizjologiczne, ponieważ w innym przypadku może zachowywać się nienaturalnie.
- Właściciel powinien przygotować się na szczegółowy wywiad i przypomnieć sobie istotne informacje dotyczące zdrowia i zachowań pupila.
- Warto przygotować ulubione smaczki zwierzęcia. W zależności od natury problemu, szczególnie w przypadku psa, behawiorysta zamiast spotkania w domu, może zaproponować neutralne miejsce takie jak park.
* Jeżeli konsultacja dotyczy agresywnego psa, należy przygotować kaganiec.
Pytania <-> odpowiedzi
FAQ
Psi behawiorysta to specjalista, który ma za zadanie pomóc zwierzęciu i opiekunowi w wyeliminowaniu niepożądanych zachowań. Osoba ta pomaga zrozumieć mechanizmy kierujące zwierzęciem i komunikaty, które wysyła ono do opiekunów oraz otoczenia.
Wbrew wszelkim wątpliwościom, wykazując maksimum zaangażowania, można wyszkolić każdego psa. Należy jednak pamiętać, że tresura to nie tylko praca ze zwierzęciem, ale także z właścicielem. Przy odpowiednim podejściu nie ma znaczenia wiek, rasa ani przeszłość czworonoga.
Psy nie wykazują ograniczeń wiekowych w kwestii przyswajania nowych umiejętności, zatem bez przeszkód można wyszkolić rocznego psa.
Przede wszystkim należy skupić się na usunięciu źródła stresu. Warto okazać spokój. Pomocne może okazać się głaskanie i zapewnienie bezpiecznego szkolenia. Dobrym sposobem jest także odwrócenie uwagi psa.
Strach przed ciemnością nie jest powszechnym problemem, z którym borykają się psy, jednak nie jest to niemożliwe. Dobrym sposobem na przełamanie lęku podczas nocnych spacerów jest podświetlana obroża.
Pod pojęciem problemów behawioralnych kryje się grupa niepożądanych i odbiegających od normy zachowań, które są wynikiem niezaspokojenia podstawowych potrzeb.
Lęk separacyjny to poważny problem. Aby pozbyć się lęku separacyjnego u psa, warto skontaktować się z behawiorystą. Pomocne okazuje się także wprowadzenie zasad i rutyny. Kiedy zostawiamy pupila samego w domu, zapewnijmy mu zajęcie w postaci gryzaka, kuli smakuli lub ulubionej zabawki. Metody walki z lękiem separacyjnym powinny być dostosowane do charakteru zwierzęcia. Należy zaznaczyć że każda walka z lekiem separacyjnym u psa jest bardzo trudna i wymaga wielu wyrzeczeń, poświęceń a przede wszystkim 100% konsekwencji.
Behawiorysta uczy, jak rozwiązać problemy w zachowaniu zwierząt. Jest to nie tylko praca ze zwierzęciem, ale przede wszystkim z jego opiekunem. Behawiorysta pomaga zbudować nową, lepszą relację opartą na wzajemnym zaufaniu i zrozumieniu. Dlatego do dobrego zdiagnozowania problemu często potrzebne są bardzo szczegółowe informacje z życia pupila i niekiedy rozmowy z każdym członkiem rodziny.
Zdarzają się przypadki problemów gdzie sama pomoc behawiorysty nie wystarczy i wtedy właśnie pacjent kierowany jest do lekarza weterynarii, który poza zleceniem badań krwi może wspomóc terapię farmakologicznie – to dokładnie tak jak u nas ludzi często psycholog współpracuje z psychiatrą i na odwrót. Wsparcie farmakologiczne w terapii nie jest niczym złym a często potrafi przyspieszyć efekt o kilka miesięcy a nawet lat. Pamiętajmy że nasze zwierzaki żyją dużo krócej niż my ludzie i trzeba mieć to na uwadze aby osiągnąć zamierzony efekt w jak najkrótszym czasie.
Zadbaj o zdrowie pupila!
Zarezerwuj wizytę online
Adres:
ul. Słoneczna 118,
43-384 Jaworze
Adres:
ul. Targowa 26,
43-430 Skoczów
Adres:
Dojazdowa 7,
43-300 Bielsko-Biała
Adres:
ul. Balicka 35,
30-149 Kraków
Adres:
ul. Paderewskiego 28G,
43-330 Wilamowice
Behawiorysta psi, koci potrafi poprawnie zdiagnozować każdego pupila i opracować skuteczny plan działania.
Nasze placówki
Oferujemy szeroki zakres usług, które dotyczą diagnostyki, profilaktyki i leczenia weterynaryjnego.
Do odwiedzania naszych placówek także zapraszamy pacjentów z:
Jaworze, Skoczów, Bielsko-Biała, Dębowiec, Cieszyn, Czechowice-Dziedzice, Ustroń, Wisła, Strumień, Pawłowice, Żywiec, Kęty, Andrychów, Pszczyna, Oświęcim, Szczyrk, Milówka, Węgierska Górka, Kozy, Kobiernice, Porąbka, Wilkowice, Bystra, Buczkowice, Bestwina, Wilamowice, Brzeszcze, Goleszów, Istebna, Jasienica, Biery, Mazańcowice, Górki Małe, Górki Wielkie, Międzyrzecze, Chybie.