Z tego artykułu dowiesz się:
Otyłość to choroba cywilizacyjna, która coraz częściej skraca życie psów i kotów. Zwiększa ona możliwość pojawienia się nowotworów, odpowiada za cięższy przebieg schorzeń ortopedycznych i zdecydowanie obniża komfort życia i samopoczucie zwierząt.
Co to jest otyłość u zwierząt?
Otyłość, czy nadwaga u psa lub kota to nadmiar białej tkanki tłuszczowej. O nadwadze mówimy gdy masa ciała zwierzęcia jest o 15% większa niż optymalna waga tego zwierzęcia. Otyłość natomiast to stan gdy zwierzę osiąga o 30% większą masę niż powinien. Niestety problemem bywa określenie jaka jest optymalna masa danego zwierzęcia.
Kiedy zwierzę ma optymalną masę?
Na to pytanie najłatwiej odpowiedzieć, gdy ma się możliwość dotknąć dane zwierzę. Jeśli omacanie żeber jest możliwe i nie wymaga specjalnego wysiłku (ich specjalnego szukania, czy silnego ucisku), a nie widać żeber u zwierzęcia stojącego to przyjmuje się, że ma ono prawidłową wagę. Jeśli żebra stają się trudne do omacania, a pies traci „wcięcie w talii” na rzecz beczkowatego kształtu to z całą pewnością zwierzę cierpi na nadwagę.
Jak w takim razie zrzucić wagę? Jak wyleczyć otyłość?
Po pierwsze należy sprawdzić czy otyłość nie jest podyktowana inną chorobą zwierzęcia ( np. niedoczynnością tarczycy u psa). W tym celu należy wykonać odpowiednie badania w gabinecie lekarskim.
By pomóc zwierzęciu zrzucić zbędne kilogramy warto psa przestawić na karmię dietetyczną. Wiele marek karm gotowych posiada w swojej ofercie karmy „light” lub karmy specjalnie przeznaczone do odchudzania zwierząt otyłych. Takie specjalne karmy podawane są psu przez okres kilku tygodni. Są one tak stworzone by pies odczuwał sytość po ich spożyciu i nie domagał się jedzenia między posiłkami, a zarazem by nie dostarczały one nadmiernej ilości kalorii. Jeśli nie ma możliwości podawania psu czy kotu specjalnej, pełnoporcjowej, dietetycznej karmy należy zwierzęciu zmniejszyć ilość podawanej dotychczas karmy.
Początkowo, ilość karmy podawanej w ciągu doby, należy zmniejszyć o 15-20 %. Tę dobową dawkę (zmniejszoną już o 15-20% w stosunku do ilości podawanej wcześniej) należy podawać zwierzęciu przynajmniej dwóch posiłkach. Dawkę tę można podzielić nawet na 3 lub 4 posiłki! Im częściej zwierzę będzie dostawało swoje „małe” porcje, tym łatwiej i szybciej będzie mogło schudnąć. Jeśli jest to karma sucha, należy ją zalewać wodą by zwierzę odczuwało sytość po jej spożyciu.
A co oprócz diety?
Przede wszystkim ruch. Jednak ruch należy dostosować do stanu zwierzęcia. Jeśli zwierzę jest bardzo otyłe lub ma problemy ortopedyczne zalecane jest korzystanie z bieżni wodnej. Bieżnia wodna pozwala ćwiczyć mięśnie, bez obciążania stawów. Właściwie wszystkim zwierzętom starającym się schudnąć zalecane jest pływanie jeśli tylko to lubią i mają możliwość korzystania z czystych zbiorników wodnych. Dobrym rozwiązaniem dla psów bez problemów ortopedycznych i z lekką nadwagą jest po prostu zwiększenie ilości ruchu np. dłuższe spacery lub bieganie (np. jogging z właścicielem czy bieganie przy rowerze).
Zrzucenie zbędnych kilogramów nigdy nie jest łatwe. Trzeba się wykazać konsekwencją. Należy zrezygnować z dokarmiania pupila między posiłkami czy dorzucania do karmy czegoś „do smaku”. Tylko trzymając się konsekwentnie diety i zwiększając stopniowo wysiłek fizyczny można wyleczyć otyłość u zwierząt.