Z tego artykułu dowiesz się:
Jeżeli pies lub kot kuleje, utyka, nie chce wskakiwać na kanapę czy chodzic po schodach to możliwe jest, że cierpi z powodu chorób związanych z narządem ruchu. Przyczyn choroby naszego pupila może być wiele, dlatego bardzo ważna jest dokładnia diagnostyka przed przystąpieniem do leczenia. Czy to normalne, że szczeniak kuleje? Czy kulawizna minie sama? I co to właściwie znaczy, że pies lub kot kuleje?
Weterynarz ortopeda – kto to taki?
Jest to weterynarz ortopeda specjalizujący się w otopedii. Najczęściej jest to chirurg. Lekarz taki posiada wiedzę i umiejętności z zakresu diagnostyki i leczenia chorób narządu ruchu. Wiedzieć trzeba, że narząd ruchu to nie tylko kości ale i mięśnie i ścięgna.
Co to znaczy, że pies lub kot kuleje?
Oznacza to, że zwierzę odbarcza kończynę, by zmniejszyć ból który czuje przy jej obciążeniu. Czasem są to niewielkie kulawizny, właściciele często nawet ich nie widzą. Lekarze weterynarii stosują skalę (od 0 do 5) określającą stopień nasilenia kulawizny gdzie 0 oznacza jej brak, 1 – lekką kulawiznę, pojawiającą się w kłusie, najczęścej gdy zwierzę biega po okręgu, a 5 oznacza że zwierzę w ogóle nie obacza kończyny (nosi ją zawsze w górze).
Część właścicieli wychodzi z założenia, że niewielkie kulawizny przechodzą same. To fakt, czasem przejdzie samo i nie pojawi się ponownie. Wtedy można mówić o szczęściu. Często jednak taki objaw nie przechodzi sam i właściciel pojawia się z pupilem w gabinecie po około tygodniu lub więcej od pojawienia się kulawizny. Każda kulawizna ciągnie za sobą stan zapalny w miejscu które jest uszkodzone. Zapalenie jest fizjologiczną reakcją organizmu na uszkodzenie tkanek, jednak im dłużej ono trwa tym większe wywołuje szkody. Dlatego im wcześniej zareaguje się leczeniem w przypadku chorób narządu ruchu tym lepsze ono przynosi efekty.
Wielokrotnie usłyszeć można z ust włascicieli i hodowców, że kulawizna u szczeniąt (przede wszystkim ras dużych i olbrzymich) jest normalna i jest związana z szybkim wzrostem kośćca. Zgadzamy się w kwestii, że taki objaw jest najczęściej związany z szybkim wzrostem kośćca, jednak nigdy nie jest to objaw fizjologiczny czyli nie jest normalny. Każdy własciciel szczeniaka, a zwłaszcza dużej rasy, powinien się zgłosić do lekarza jeśli zauważy, że jego zwierzę kuleje.
A kiedy należy się zgłosić do specjalisty ortopedy?
Gdy zauważą Państwo objaw, który będzie sugerował, że Wasz podopieczny ma problem z narządem ruchu, należy się zgłosić do lekarza pierwszego kontaktu. Czasem przyczyna kulawizny jest prozaiczna i nie wymaga wizyty u specjalisty. Często jest to rozcięta opuszka czli „poduszka” na której pies chodzi lub urwany czy naderwany pazur. Niejednokrotnie znaleźć można kleszcze wbite w okolicy pazura. Kleszcz zazwyczaj nie powoduje nawet dyskomfortu u zwierzęcia jednak inaczej jest jeśli wbije się on na palcu bo u niektorych zwierzat wywołuje to silny ból. Lekarz weterynarii wykona badania kliniczne i szczegółowe badanie ortopedyczne pacjenta. Po wykonaniu takich badań, może uznać za konieczne skierowanie pacjenta do specjalisty.
A jaki objaw powinien właścicielka skłonić do wizyty w gabinecie weterynaryjnym?
Właściwie każdy niepokojący go objaw. Każda zmiana zachowania może sugerować chorobę. Przykładowo: pies kiedyś chętnie chodził na spacery, a teraz nie chce iść lub kot który skakał po meblach od jakiegoś czasu ma problem ze wskoczeniem na kanapę lub częściej śpi na ziemi. Objawy moją być wyraźne jak kulawizna lub mniej wyrażone jak ciche piśnięcia pupila pojawiające się w czasie zabawy z innymi psami lub podczas skoków.
Choroby narządu ruchu są częstą przypadłością. Nigdy nie należy bagatelizować objawów z nimi związanych. Lepiej zgłosić się do lekarza weterynarii aby okazało się, że zwierzę jest całkowicie zdrowe a właściciel przewrażliwiony niż zgłosić się z nim zbyt późno. Lekarz pierwszego kontaktu, po badaniu klinicznym i szczegółowym badaniu ortopedycznym, w razie potrzeby, skieruje zwierzę do weterynarza ortopedy.
Zapraszamy do naszej placówki Lux-Vet – Pogotowie weterynaryjne 24h w Jaworzu.