Z tego artykułu dowiesz się:
Czas kąpieli psa powinien być chwilą relaksu zarówno dla czworonoga, jak i dla opiekuna. Często jednak bywa zupełnie na odwrót, a dzień kąpieli opatrzony jest stresem i zdenerwowaniem. Jak tego uniknąć i czy istnieje sposób na to, aby kąpiel psa była nie tylko bezpieczna, ale także przyjemna?
Czy psy lubią się kąpać?
Psy, podobnie jak ludzie, mają indywidualny stosunek do wielu czynności, w tym także do kąpieli. Istnieją czworonogi, które w kąpieli czują się jak ryba w wodzie, ale znane są także przypadki psów dla których kąpiel to ciężkie do zniesienia przeżycie. Jeśli wychowujemy psa od szczeniaka, możemy zatroszczyć się o to, żeby kąpiel była dla niego czynnością przyjemną lub przynajmniej neutralną. W przypadku dorosłych psów, które wodę mogą kojarzyć z traumą, której przyczyny nie znamy, droga prowadząca do polubienia kąpieli może być znacznie trudniejsza, jednak nie niemożliwa.
Jak pierwszy raz wykąpać psa?
Pierwsza kąpiel w przypadku szczeniaka, powinna być nie tylko delikatna i związana z budowaniem pozytywnych skojarzeń. Bardzo ważne jest także to, aby kąpiel odbyła się w odpowiednim momencie życia szczenięcia. Zbyt wczesna kąpiel szczeniaka może mieć negatywny wpływ na jego zdrowie, dlatego warto poczekać z tą czynnością do momentu, kiedy szczeniak będzie miał ukończone wszystkie potrzebne szczepienia.
Gdzie wykąpać psa?
Psa można kąpać samodzielnie w domu, wykorzystując do tego wannę, brodzik lub głęboką miskę. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykąpać psa na zewnątrz, jeżeli trwa lato. Innym sposobem jest wizyta u psiego fryzjera. Zyskujemy wtedy pewność, że pupil zostanie wykąpany w profesjonalny sposób z użyciem odpowiednio dobranych kosmetyków.
Jakiej temperatury powinna być woda?
Temperatura wody powinna być zbliżona do temperatury ciała pupila. Oznacza to, że woda powinna mieć około 37-39 stopni Celsjusza. Należy pamiętać, że kąpiel w zbyt zimnej lub gorącej wodzie może nie tylko powodować dyskomfort, ale także prowadzić do problemów zdrowotnych.
Jakich środków używać do kąpieli psa?
Do kąpieli zwierzęcia należy używać profesjonalnych, dedykowanych kosmetyków. Użycie szamponu przeznaczonego dla ludzi może powodować podrażnienia i pogorszyć stan skóry oraz sierści pupila. Dzieje się tak, ponieważ skóra psa ma pH na poziomie 7, a w przypadku człowieka 5,5.
Jak odpowiednio myć psa?
Kąpiel należy rozpocząć od namaczania sierści- zaczynając od tyłu i kierując się w stronę głowy. Namaczanie polega na polewaniu czworonoga delikatnym strumieniem wody o odpowiedniej temperaturze. Bezwzględnie należy wystrzegać się zalewania wodą oczu, uszu i pyska zwierzęcia. W zupełności wystarczy, jeżeli głowa pupila zostanie delikatnie zwilżona wodą.Należy też pamiętać aby szampon dla naszego pupila rozcieczyć wraz z woda w misce aby nie naruszyć bariery biofil u psa.
Przeczytaj również: Jak czyścić psu uszy?
Czym można myć pysk psa?
Skóra na głowie psa jest o połowę cieńsza niż u człowieka. Dodatkowo wykazuje ogromną wrażliwość na zmianę pH. Dodatkowo kanały uszne u psów mają specyficzną budowę, która uniemożliwia im samodzielne usunięcie wody za pomocą potrząsania głową. Czy oznacza to, że powinniśmy zrezygnować z mycia głowy i pyska zwierzęcia? W żadnym wypadku. Oznacza to jedynie, że musimy zachować szczególną ostrożność. Uszy czyścimy specjalnym preparatem przeznaczonym do uszu dla psa. Wypadku jak dostanie się trochę wody do uszy wystarczy wyczyścić wacikiem. Wodę lejemy na głowę z góry, unikamy podlewania z dołu lub z bocznych kierunków. Myjąc kufę, starajmy się utrzymać ją w kierunku do dołu, ponieważ zapobiegnie to dostaniu się wody do nosa. Możemy też delikatnie osłonić psi nos za pomocą dłoni.
Jak wykąpać psa, który boi się wody?
Kąpiel psa, który boi się wody, należy rozpocząć od wieloetapowych przygotowań. Powinno się zacząć od oswojenia psa z łazienką i zbudowania pozytywnych skojarzeń. Zachęćmy psa do wejścia do wanny/brodzika “na sucho”, po czym nagrodzimy go smaczkami. Kiedy pies będzie chętnie pojawiał się w łazience, możemy przejść do delikatnego oswajania z wodą. Zacznijmy od krótkotrwałego, subtelnego kontaktu z niewielkim strumieniem wody. Stopniowo możemy zwiększać ciśnienie cieczy, jednak natychmiast przerwijmy, jeżeli zauważymy, że pies się niepokoi. Gdy pies czuje się w wannie swobodnie i toleruje odkręconą wodę, możemy przejść do łagodnego mycia, cały czas bacznie obserwując reakcję czworonoga.
Jak wykąpać psa, który gryzie?
Jeżeli pies gryzie podczas próby kąpieli, oznacza to, że jest zestresowany zaistniałą sytuacją. Możemy próbować subtelnie oswajać psa z wodą i łazienką, jednak jeżeli nie widzimy szans na powodzenie, pomocne okazują się usługi behawiorysty oraz psiego fryzjera. Można także rozważyć kąpiel psa w kagańcu, jeżeli reaguje na niego w pozytywny sposób. W przypadku, gdy wszelkie metody zawodzą, powinniśmy częściej szczotkować pupila. Wprawdzie nie zastąpi to kąpieli, jednak pozwoli zachować przyzwoity stan sierści. Warto pamiętać także o tym, że na rynku dostępne są suche szampony dla psów, które działają podobnie jak te dedykowane ludziom. Jednak w ich przypadku zalecamy daleko idącą ostrożność oraz umiar.
Zobacz też: Kim jest i kiedy potrzebny jest groomer dla psa?
Czy po kąpieli trzeba psa wysuszyć?
Po kąpieli należy dokładnie wytrzeć głowę zwierzęcia za pomocą chłonnego ręcznika. Powinniśmy także zadbać o wytarcie uszu za pomocą wacików. Wysuszenie psa po kąpieli zapobiega przeziębieniom. Suszenie psa rozpoczyna się po osuszeniu psa ręcznikiem i wtedy możemy też go wysuszyć zwykłą suszarką. Jeżeli chodzi o suszarkę, należy obchodzić się z nią ostrożnie, aby nie poparzyć wrażliwej skóry pupila. Szczególną ostrożność należy zachować podczas suszenia okolic brzucha, pachwin oraz pod ogonem, ponieważ znajduje się tam zdecydowanie cieńsza warstwa sierści i łatwo poparzyć psa za pomocą gorącego powietrza. Warto także pamiętać, że nie można dmuchać gorącym powietrzem w oczy, pysk i nos psa.
Czy i kiedy można wyjść z psem po kąpieli?
Kąpiel psa najlepiej zaplanować na wieczór, tak aby następny spacer zaplanowany był dopiero na kolejny dzień. Jeżeli psiak zbyt wcześnie wyjdzie na dwór po kąpieli, może zachorować. Tak jak we wszystkim, także w kąpaniu psa należy zachować umiar. Zbyt częste kąpiele wpływają negatywnie na stan skóry pupila.
Jeżeli jednak kąpiel psa Ciebie przerasta skorzystaj z usług groomera (psiego fryzjera).