Wycie u psów wynika z licznych powodów, nie zawsze należy się tym martwić. Jednak wycie pod nieobecność właściciela najczęściej jest związane z lękiem przed izolacją. Problem nie jest łatwy do rozwiązania. Właściciel musi wykazać się dużą cierpliwością i zaangażowaniem. Nierzadko taka sytuacja wymaga konsultacji z behawiorystą.
Psy to zwierzęta stadne, większość źle znosi samotność. Wycie w języku psów to nawoływaniem stada. Często oznacza, że pies które wyje chciałby być w tym momencie bliżej swojego właściciele czy innego domownika. Przedstawiamy kilka sposobów na to by ułatwić psu rozłąkę z właścicielem w czasie gdy pies musi zostać w domu sam lub w nocy.
1. Po pierwsze każdy pies powinien mieć zapewnioną odpowiednią ilość aktywności fizycznej i psychicznej. Pies który jest zmęczony chętniej zdecyduje się na odpoczynek w czasie nieobecności właściciele czy w nocy. To ile i jakiej aktywności potrzebuje dany pies zależy od konkretnego psa. Każdy pies jest inny.
2. Zapewnij psu zajęcie w czasie twojej nieobecności np. poprzez pozostawienie zabawek jeśli lubi się bawić, gryzaków jeśli lubi gryźć lub połączenia obu tych rzeczy czyli zabawek do których wkłada się jedzenie. Takie zabawki zmuszają psa do dużego wysiłku fizycznego i często psychicznego by z zabawki wyciągać lub wylizywać kawałki pokarmu czy specjalną smaczną pastę.
3. Naucz psa korzystać z klatki. Klatka może być jego bezpiecznym miejscem w którym czuje się dobrze, w którym ma swoje legowisko, swoje jedzenie i w którym nikt go nie niepokoi. Jeśli pies polubi klatkę można go w niej zamykać na czas wychodzenia z domu. UWAGA! Takie pozostawanie w zamkniętej klatce należy robić stopniowo i najlepiej pod okiem doświadczonego trenera.
Jeśli Twój pies panicznie boi się zostawać sam i trzęsie się gdy wychodzisz z domu to nie należy zwlekać z konsultacją u specjalisty. W takich sytuacjach trzeba reagować jak najszybciej ponieważ im dłużej takie zachowanie trwa (strach przed samotnością) tym trudniej będzie je zmienić.