Z tego artykułu dowiesz się:
Choroby odzwierzęce, czyli zoonozy są powodowane przez zarazki, które rozprzestrzeniają się między zwierzętami i ludźmi.
Choroby odzwierzęce wywoływane są przez szkodliwe zarazki, takie jak wirusy, bakterie, pasożyty i grzyby. Zarazki te mogą powodować wiele różnych rodzajów chorób u ludzi i zwierząt, od łagodnych do poważnych, a nawet śmierci. Zwierzęta mogą czasami wyglądać na zdrowe, nawet gdy roznoszą patogeny w środowisku.
Do znanych chorób odzwierzęcych można zaliczyć m.in. wściekliznę czy toksoplazmozę. Jednakże coraz częściej odnotowuje się zachorowania na mniej znane zoonozy, takie jak leptospiroza czy gorączki hantawirusowe.
1. Wścieklizna
Choroba wirusowa, która na ludzi przenoszona jest wskutek ugryzienia przez chore zwierzę, najczęściej psa, ale również kota, lisa, szczura, wiewiórkę czy nietoperza. Nie zawsze ugryzienie przez chore na wściekliznę zwierzę prowadzi do zarażenia się człowieka jednak zarażenie się prowadzi do śmierci.
2. Toksoplazmoza
Ta pasożytnicza choroba wywołana przez pierwotniaka Toxoplasma gondii, który przenoszony jest przez koty domowe. Zakażenie możliwe jest poprzez kontakt z kocim kałem lub śliną. Do zarażenia może również dojść wskutek zjedzenia niedogotowanego, zakażonego mięsa lub nieumytych owoców.
3. Ornitoza
Przenoszona jest przez ptaki takie jak papugi, kanarki, indyki i gołębie. Do zakażenia bakterią Chlamydia psittaci dochodzi drogą oddechową wskutek wdychania pyłów wydobywających się z ptasich odchodów.
4. Hantawirusowy zespół płucny
Choroba wywołana jest przez hantawirusy, które przenoszone są przez gryzonie. Do zakażenia dochodzi wskutek kontaktu z zakażonymi zwierzętami, głównie szczurami i myszami. Na zakażenie narażone są osoby mieszkające na wsi.
5. Leptospiroza
Leptospiroza jest chorobą wywoływaną przez bakterie krętki Leptospira sp., które przedostają się do organizmu człowieka przez uszkodzone błony śluzowe. Wektorem zakażenia są szczury oraz myszy, bydło, psy i koty. Na zakażenia narażone są osoby, które zawodowo zajmują się zwierzętami – hodowcy oraz rolnicy.
Jakie są najczęstsze drogi zakażenia?
- Bezpośredni kontakt: kontakt ze śliną, krwią, moczem, śluzem, kałem lub innymi płynami ustrojowymi zakażonego zwierzęcia.
- Kontakt pośredni: Kontakt z obszarami, w których żyją i wędrują zwierzęta, lub przedmiotami lub powierzchniami, które zostały skażone zarazkami.
- Przenoszone przez wektory: Ugryzienie przez kleszcza lub owada, takiego jak komar lub pchła.
- Przenoszone przez żywność: Jedzenie lub picie czegoś niebezpiecznego, takiego jak niepasteryzowane (surowe) mleko, niedogotowane mięso lub jajka lub surowe owoce i warzywa skażone kałem zakażonego zwierzęcia.
- Wodna: picie lub kontakt z wodą skażoną kałem zakażonego zwierzęcia.
Jak zabezpieczyć się przed zoonozami?
- Utrzymuj ręce w czystości. Mycie rąk zaraz po przebywaniu w pobliżu zwierząt, nawet jeśli nie dotykałeś żadnych zwierząt, jest jednym z najważniejszych kroków, które możesz podjąć, aby uniknąć zachorowania.
- Zawsze myj ręce po przebywaniu w pobliżu zwierząt, nawet jeśli ich nie dotykałeś.
- Jeśli mydło i woda nie są łatwo dostępne, możesz użyć środka do dezynfekcji rąk na bazie alkoholu.
- Ponieważ środki do dezynfekcji rąk nie usuwają wszystkich rodzajów patogenów, ważne jest, aby myć ręce mydłem i wodą.
- Zapobiegaj ukąszeniom komarów, kleszczy i pcheł.