Z tego artykułu dowiesz się:
Decyzja o uśpieniu psa czyli eutanazji psa to dla właścicieli zawsze trudna decyzja. Warto oszczędzić zwierzęciu cierpienia w jego ostatnich dniach i podjąć decyzję o eutanazji gdy jego śmierć jest już blisko i jest nieunikniona. Warto też przemyślć ten temat wcześniej, rozważyć za i przeciw i porozmawiać na ten temat z rodziną.
Czy zwierzę może zostać uśpione „na życzenie” właściciela?
W Polsce nie. Nie ma możliwościu poddania eutanazji zdrowego zwierzęcia bez wskazań medycznych.
Kiedy zwierzę można lub trzeba poddać eutanazji?
Tę kwestię reguluje prawo a mianowicie Ustawa o Ochronie Zwierząt art. 6 i art. 33 oraz Kodeks Etyki Lekarza Weterynarii art. 15 .
Lekarz weterynarii ma prawo uśpić psa tylko jeśli występują ku temu medyczne powody. Te medyczne wskazania do euanazji można podzielić na trzy grupy:
1. Zwierzę cierpi z powodu zaawansowanej choroby.
Jest to najczęstrzy powód eutanazji zwierzecia. Jeśli zwierzę cierpi z powodu nieuleczalnej i zawansowanej choroby zwierzę należy poddać eutanazji by nie cierpiało. Takim stanom zazwyczaj towarzyszy odmowa jedzenia i picia przez zwierzę, podeszły wiek, brak kontroli oddawania moczu i kału lub brak oddawania moczu i kału, wychenie zwierzęcia i problemy z poruszaniem się.
2. Zwierzę jest agresywny
Psy niezwykle agresywne, które stwarzają realne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi lub innych zwierząt mogą zostać poddane eutanazji. W takich sytuacjach zalecana jest konsultacja u behawiorysty by znać podłoże agresji u zwierzęcia.
3. Zwierzę cierpi ze względu na poniesione ciężkie obrażenia powstałe w skutek wypadku losowego.
Są to najczęściej zwierzęta, które uległu wypadkowi komunikacyjnego. Posiadają one liczne złamania i obrażenia wewnętrzne. Uszkodzenia tkanek są tak duże, że zwierzęta nie mają szans na przeżycie.
Tylko w wyżej wymienionych przypadkach lekarz weterynarii może podjąć decyzję o eutanazji. Część właścicieli jednak chce poddać zwierzę eutanazji, ponieważ nie ma finansowych możliwości by zwierzę leczyć – w takich jednak przypadkach właściciel zwierzęcia powinien poszukać wsparcia finansowego np. kontaktując się z fundacjami prozwierzęcymi.