Z tego artykułu dowiesz się:
Kastracja królika jest nieodwracalnym zabiegiem chirurgicznym, który posiada wiele zalet. Warto dowiedzieć się, czy jest ona konieczna i na czym polega.
Czy kastracja królika jest konieczna?
Kastracja królika jest konieczna w niektórych przypadkach. Zalecana jest ona między innymi:
✔ w celu zredukowania zachowań związanych z hormonami płciowymi u królika, z którym wiąże się również agresja, nerwowość i przejawy terytorializmu;
✔ w trosce o zdrowie królika, aby zapobiec niektórym problemom zdrowotnym, zwłaszcza chorobom związanym z układem moczowym, jak i chorobom związanym z narządami rodnymi (nowotwory, stany zapalne);
✔ w celu uniknięcia niechcianych ciąż, w przypadku posiadania dwóch królików: samca i samicy. (zalecane nie tylko w celu uniknięcia ciąży , ale również jeśli chcemy mieć dwa lub więcej królików , a króliki to zwierzęta stadne, więc lepiej nie trzymać ich w pojedynkę).
Warto przemyśleć wykonanie tego zabiegu, ponieważ niesie on ze sobą wiele korzyści. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem weterynarii, który oceni indywidualną sytuację i podejmie decyzję o kastracji królika.
ODPOWIADAMY NA PYTANIE
Na czym polega kastracja królika?
Kastracja królika polega na usunięciu jąder samca. Przed tym zabiegiem chirurgicznym zwierzę poddawane jest różnym badaniom w celu oceny jego zdrowia. Jeśli lekarz weterynarii nie będzie miał żadnych zastrzeżeń, to przystąpi on do wykonywania operacji.
W pierwszej kolejności zastosowane jest znieczulenie, a następnie specjalista wykonuje precyzyjne, niewielkie nacięcie w okolicy moszny królika i usuwa jądra.
Po wybudzeniu się królika ze znieczulenia i stwierdzeniu poprawności przebiegu zabiegu przez specjalistę, można zwierzę zabrać do domu.
Ważne jest to, żeby w pierwszych dniach po kastracji królika szczególnie o niego zadbać, aby zapewnić mu spokojny proces rekonwalescencji i szybki powrót do zdrowia. W przypadku pojawienia się jakichś komplikacji lub niepokojących objawów należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem weterynarii.
W jakim wieku kastrować królika?
Kastracja królika zwykle odbywa się między 4 a 6 miesiącem życia zwierzaka. Jednak dokładna data powinna być określona przez lekarza weterynarii po przeprowadzeniu przez niego odpowiednich badań.
Pamiętaj …
Warto tu dodać, że u niektórych królików może to być wcześniejszy wiek, a u innych późniejszy. Dlatego nie powinno się zwlekać z zabiegiem. Im szybciej kastracja zostanie skonsultowana ze specjalistą, tym lepiej dla zwierzaka.
Nasze placówki weterynaryjne są w Krakowie, Bielsku-Białej, Skoczowie, Jaworzu
Jakie badania przed kastracją królika trzeba wykonać?
Przed kastracją królika zalecane jest wykonanie pewnych badań w celu potwierdzenia jego gotowości do zabiegu. Oprócz oceny ogólnej polegającej na zbadaniu oczu, uszu, skóry, zębów, masy ciała i ogólnej kondycji, lekarz weterynarii może również zlecić wykonanie:
✔ badań krwi, które pokażą, czy narządy prawidłowo funkcjonują i czy nie występują przeciwwskazania do zastosowania narkozy (na przykład morfologia, badanie funkcji nerek, wątroby, białko, glukoza);
✔ badań serca i płuc, aby ocenić kondycję układu oddechowego i pracę układu krążenia;
✔ badań moczu, które dostarczą informacji o pracy układu moczowego;
✔ badań rentgenowskich, aby ocenić układ kostny i narządy wewnętrzne.
Specjalista może również zlecić wykonanie testów na obecność pasożytów bądź przeprowadzić ocenę zachowania królika. Należy tu podkreślić, że wszelkie badania i oceny wykonywane są po to, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia powikłań zarówno w trakcie, jak i po zabiegu.
DODATKOWA LEKTURA:
Ile królik dochodzi po kastracji?
Każdy królik może inaczej przechodzić okres rekonwalescencji. Jeden może dojść do pełnej sprawności już w ciągu kilku godzin, zaś inny może potrzebować kilku dni. Wszystko zależy od jego wieku (im młodszy, tym lepiej), stanu zdrowia,a także opieki pooperacyjnej.
Zwierzak po operacji potrzebuje spokoju. Istotna jest również odpowiednia higiena rany i stosowanie leków, o ile zostały przepisane. Trzeba obserwować królika w pierwszych dniach po kastracji. Jeśli zauważy się niepokojące objawy, na przykład trudności w poruszaniu się, to należy skonsultować się z lekarzem weterynarii.
Ile kosztuje i ile trwa zabieg kastracji?
Koszt zabiegu kastracji rozpoczyna się od 200 do nawet kilkuset złotych. Uzależniony on jest od lokalizacji i renomy gabinetu weterynaryjnego, rodzaju procedury (metoda tradycyjna lub laserowa), płci, jak i zakresu – może zawierać już koszt znieczulenia lub wizyty kontrolnej czy też badań diagnostycznych przed kastracją.
Czas trwania zabiegu zależy od wybranej procedury. W przypadku metody tradycyjnej kastracja będzie trwała około 15-30 minut, natomiast kastracja laserowa zajmie około kilku minut. Wybierając gabinet weterynaryjny, warto kierować się doświadczeniem specjalisty, dzięki czemu uzyska się pewność, że zabieg zostanie przeprowadzony prawidłowo.
Kastracja może uratować królika przed wieloma groźnymi chorobami oraz przed niechcianym potomstwem. Dlatego warto zastanowić się nad wykonaniem tego zabiegu.
FAQ: Odpowiadamy na często zasawane pytania
Jaka jest różnica między kastracją a sterylizacją?
Kastracja i sterylizacja są zabiegami chirurgicznymi, których celem jest kontrolowanie populacji zwierząt, a dokładniej mają one zapobiec ich rozmnażaniu się. Zabiegi różnią się sposobem ich wykonania. Kastracja polega na operacyjnym usunięciu jąder (u samców) lub jajników (u samic). Natomiast sterylizacja jest mniej inwazyjna – to podwiązanie nasieniowodów (u samców) lub jajowodów (u samic).
Czy królik po kastracji kopuluje?
Chęć do kopulacji i innych zachowań seksualnych po kastracji królika znacząco się zmniejsza lub całkowicie zanika. Dzieje się tak ze względu na usunięcie narządów płciowych,co powoduje obniżenie poziomu hormonów, co wiąże się z wygaszeniem zachowań seksualnych i zainteresowania kopulacją.