Z tego artykułu dowiesz się:
Alergie to reakcje nadwrażliwości na alergeny środowiskowe ( trawy, drzewa, zioła,roztocza, grzyby pchły) i/lub pokarmowe. W celu rozpoznania i potwierdzenia alergii wykonuje się testy śródskórne lub serologiczne (z krwi). Głównym objawem jest świąd, który zazwyczaj dotyczy łap, boków ciała, pach, pachwin, pyszczka, uszu. Mogą dodatkowo występować wtórne ropne zapalenia skóry, zapalenia skóry wywołane drożdżakami czy zapalenia uszu.
Unikanie alergenów
W przypadku psów alergików zaleca się przede wszystkim unikanie alergenów. Niemniej jednak, nie zawsze jest to możliwe, zwłaszcza w przypadku alergii środowiskowych. W takich sytuacjach istnieją jednak metody i strategie, które mogą pomóc w łagodzeniu objawów i poprawie samopoczucia psa alergika.
Dieta hipoalergiczna
Postępowanie z psem alergikiem zależy od tego na co jest on uczulony. W przypadku psów z alergią pokarmową należy unikać składników na które zwierzę jest uczulone. Na początku leczenia należy psa karmić dietą hipoalergiczną zawierającą hydrolizowane białko.
UWAGA ważne! Pies będąc na diecie hipoalergicznej nie może dostawać nic innego do jedzenia, żadnych smakołyków, przekąsek itp.
Po 6-8 tygodniach takiej diety hipoalergicznej, gdy objawy alergii ustąpią można rozpocząć wprowadzanie pojedynczych, innych źródeł białka. Jeśli objawy alergii powrócą należy ponownie wrócić do diety hipoalergicznej a po ponownym ustąpieniu objawów alergii spróbować ponownie z innym źródłem białka w karmie. Taką dietę eliminacyjną należy prowadzić aż do do skutku czyli do znalezienia karmy zawierającej jedno lub kilka źródeł białka na które pies nie reaguje objawami alergii. Dietę tę należy zawsze skonsultować z lekarzem weterynarii.
Leczenie alergii środowiskowych
W przypadku psów z alergią środowiskową problem jest zazwyczaj większy ponieważ dużą trudność sprawia określenie na co konkretnie zwierzę jest uczulone. Psom z alergią środowiskową można pomóc kąpiąc je w szamponach hipoalergicznych działających przeciwświądowo i łagodząco na skórę, a dodatkowo podczas kąpieli usuwane są cząstki alergenów z powierzchni sierści.
Leki przeciwalergiczne i suplementacja
W przypadku silnych alergii stosuje się leki przeciwalergiczne. Aktualnie na rynku dostępnych jest kilka substancji w postaci tabletek lub iniekcyjnych. Jednakże są to leki posiadające sporo skutków ubocznych. Takie leczenie wprowadza lekarz weterynarii w oparciu o możliwości finansowe właścicieli i bilans korzyści w stosunku do skutków ubocznych.
Do leków przeciwalergicznych zawsze zaleca się doustną suplementację kwasów tłuszczowych omega-3 oraz omega-6. Wspomagają one funkcjonowanie bariery wodnej skóry, działają przeciwzapalnie i przeciwświądowo.
Skonsultuj się z lekarzem weterynarii
W Internecie jest wiele dostępnych artykułów opisujących diagnostykę i leczenie alergii. Problem diagnostyki i leczenia jest jednak dość skomplikowany i właściciele nie powinni sami próbować leczyć psa np. poprzez samodzielne wybieranie diety. To co właściciele uznają za alergie nie zawsze nią jednak jest. Podobne objawy mogą dawać choroby pasożytnicze, zaburzenia hormonalne a także atopia. Skonsultuj swojego psa z lekarzem weterynarii jeśli podejrzewasz alergię – proces leczenia dzięki temu przebiegnie zdecydowanie szybciej i efektywniej.