Z tego artykułu dowiesz się:
Kardiologia weterynaryjna jest jedną z najprężniej rozwijających się dziedzin weterynarii, zajmującą się diagnostyką i leczeniem chorób serca (układu krwionośnego).
Podczas gdy jeszcze kilkanaście lat temu większość chorób serca była niewykrywalna lub nieuleczalna, dzisiejsza kardiologia weterynaryjna umożliwia dokładną diagnostykę i leczenie większości schorzeń. Dzięki zaawansowanej wiedzy i nowoczesnej technologii doświadczony lekarz weterynarii może wykryć chorobę serca i dobrać do niej odpowiednią, najskuteczniejszą terapię.
Chorują psy, koty, ale również fretki, świnki morskie, szczury, króliki. Problemy „sercowe” dotyczą zarówno zwierząt młodych jak i starszych. U zwierząt młodych są to wrodzone choroby serca, co do których są pewne predylekcje(skłonności) rasowe.
Wady wrodzone dotyczą zarówno samego serca, jak i dużych naczyń krwionośnych. Ich powstanie jest związane z nieprawidłowym rozwojem organów już w życiu płodowym Oznacza to, że w chwili urodzenia psiak/kociak już jest ciężko chory. Warto pamiętać, że nie każda wada wrodzona jest dziedziczna (rodzice szczeniaka mogą być zdrowi). Mimo to i tak zaleca się wykonanie badań zwierząt hodowlanych przed dopuszczeniem ich do rozrodu.
Wśród najczęściej spotykanych wrodzonych wad serca psów wymienić należy ubytki w przegrodzie międzykomorowej (VSD), ubytki w przegrodzie międzyprzedsionkowej (ASD), podzastawkowe zwężenie aorty (SAS), przetrwały przewód tętniczy Botalla (PDA) oraz zastawkowe zwężenie tętnicy płucnej (PS). U kotów wady wrodzone zdarzają się zdecydowanie rzadziej (VSD, PDA,PS). U wielu ras psów można zauważyć predyspozycję do poszczególnych wad serca, lecz chorować mogą wszystkie rasy oraz psy wielorasowe.
Predylekcje rasowe do poszczególnych wad serca kształtują się następująco:
SAS: bokser, buldog angielski, owczarek niemiecki, golden retriever, rottweiler, samojed, nowofundland.
PDA: owczarek niemiecki, pudel, nowofundland, bichon frise‘, cocer spaniel, owczarek collie, chihuahua, szpic.
PS: bokser, buldog angielski, beagle, bullmastiff, cocer spaniel, samoyed, west highland white terier, labrador retriever.
VSD: akita inu, chow chow, beagle, buldog angielski.
ASD: bokser, samoyed, doberman.
Wady nabyte, w przeciwieństwie do wad wrodzonych, rozwijają się z wiekiem, a ich przyczyną mogą być różnego typu infekcje bakteryjne, zapalenia mięśnia sercowego, predyspozycje genetyczne czy inne schorzenia, niemające związku z układem krążenia i sercem.
Do wad nabytych psów najczęściej zalicza się endokardiozę zastawki dwudzielnej (najczęściej występuje u jamników, pudli, cavalier king charles spaniel, yorkshire terrir, shih tzu), kardiomiopatię rozstrzeniową (DCM)-(dog niemiecki, doberman, sznaucer olbrzym, bokser, owczarek niemiecki) i arytmogenną kardiomiopatię prawej komory (ARVC), na którą najczęściej zapadają boksery.
Sytuacja nieco inaczej wygląda u kotów. Jedną z najczęstszych dolegliwości, będących wynikiem zarówno obciążenia genetycznego (o czym później), jak i przebytych infekcji i stanów zapalnych, jest kardiomiopatia przerostowa (HCM).
To właśnie koty rasowe są predysponowoane do tej ciężkiej choroby. Jej geny wykryto np. u maine coonów i ragdolli: mogą ją dziedziczyć i przekazywać dalej. Stąd u kotów tych ras wskazane jest wykonywanie regularnych badań kardiologicznych, by zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby.
Kardiomiopatia jest bardzo zdradliwa. Kot rodzi się obciążony genami tej choroby, a jej rozwój rozłożony jest w czasie. Choroba rozwija się powoli i niezauważalnie, pierwsze symptomy mogą, ale nie muszą, pojawić się w wieku 12-24 miesięcy. Bywa często tak, że choroba ujawnia się w wieku 4-5lat. Dlatego u ras narażonych na kardiomiopatię należy wykonywać raz na rok badanie echokardiograficzne, a u zwierząt hodowlanych co 6 m-cy. Można też zbadać kota (main coon) pod kątem HCM, robiąc testy genetyczne.
Jak wygląda badanie kardiologiczne?
Wizyta u lekarza kardiologa rozpoczyna się od wywiadu i badania klinicznego. Następnie lekarz dobiera badania specjalistyczne:
- ECHO serca
- EKG serca
- RTG klatki piersiowej
- pomiar ciśnienia krwi
- może również zlecić badania krwi i testy genetyczne
Kiedy powinniśmy umówić naszego zwierzaka do kardiologa?
- W przypadku pojawienia się niepokojących objawów, takich jak:
- duszności
- kaszel (psy)
- nietolerancja wysiłkowa (czyli niechęć do ruchu, częste przerwy podczas spacerów, zbyt długi czas odpoczywania)
- omdlenia, zasłabnięcia
- sapanie, dyszenie (psy)
- siny język
- wyczuwalne kołatanie serca lub zbyt mocne bicie serca
- słaby wzrost i mała aktywność w przypadku szczeniąt/kociąt
- niedowład kończyn tylnych (koty)
- Jeśli jesteś posiadaczem psa/kota hodowlanego i planujesz go „rozmnożyć”.
- Przed znieczuleniem ogólnym oraz zabiegiem chirurgicznym – szczególnie w przypadku zwierząt w podeszłym wieku.